Brněnský PARA Drak

V sobotu 19. října proběhlo v Brně na 25m bazéně MPS Lužánky 4. kolo Českého poháru v paraplavání 2024 – Brněnský PARA Drak. Závodu se zúčastnilo 131 závodníků z osmnácti klubů z ČR a SR.

Ve dvou závodních půldnech s netradiční skladbou disciplín se odplavalo 352 individuálních a 11 štafetových startů. Nejmladšími závodníky byli Ellen Trutnovská a Milan Řezáč (2018), nejstarším účastníkem byl brněnský Miroslav Karfus. Oficiální závod byl doplněn vloženým závodem začínajících paraplavců.

David Kratochvíl (PK Tachov) ovládl brněnský závod, když zaplaval hned dva světové rekordy. První v disciplíně 50 m motýlek, kde o setinu překonal rekord holandského reprezentanta Dorsmana. Nový světový rekord v této disciplíně ve třídě S11 má nyní hodnotu 27,62. Druhý světový rekord, nově ustavující zaplaval David v disciplíně 800 m volný způsob časem 9:15,77. V této disciplíně byl dosud ustanovený pouze rekord evropský, který David překonal o více než 2 minuty. I ve své třetí disciplíně 50 m znak zaplaval David výborný čas 30,15, pouze jednu desetinu na svým světovým rekordem.

Celkem bylo na tomto kole ČP překonáno devatenáct českých rekordů: 2 x David Kratochvíl (S11) – PK Tachov; 3 x Jonáš Kešnar (S9) – PK Jindřichův Hradec; 3 x Eva Linhartová (S10) – PK Jindřichův Hradec; 2 x Anna Kostomlatská (S16) – SK Impuls Praha, hostování v klubu PPP; 4 x Matěj Staša (S9) – SK KONTAKT Karlovy Vary; 1 x Petr Frýba (S8) – PK Krokodýl Brno; 1 x Vít Šašek (SB5) – PARA PLAVÁNÍ PRAHA; 2 x Jakub Vaněk (S8) – SK KONTAKT OSTRAVA; 1 x Alexandra Borská (S8) – Ústecká akademie plaveckých sportů.

Výsledky jednotlivých kategorií:

Open muži – David Kratochvíl (PKTa), Jonáš Kešnar (PKJH), Philip Ďuriník (CEHAP)

Open ženy – Alexandra Borská (ÚAPS), Alžběta Kubová (CEHAP), Vendula Dušková (SKKV)

Masters – Hana Kulhavá (SKKV), Martin Otevřel, Petr Stiller (oba SKKB)

Junioři – David Kratochvíl (PKTa), Alexandra Borská (ÚAPS), Jakub Vaněk (SKKO)

Žáci – Eduard Prokop (PPP), Dominik Nešpor (CŽBB), Johana Čipižáková (PPP)

Nejmladší žáci – Bianka Friedlová, Lukáš Kadlec, Milan Řezáč, Vilém Sikora, Ellen Trutnovská, Jakub Žďánský

Družstva – SKKB – A, PPP – A, SKKV – A

Díky bezproblémovému chodu organizační stránky závodu byli na bazéně vytvořeny dobré podmínky pro podávání sportovních výkonů a překonávání vlastních limitů.

Pohárová série pokračuje finálovým kolem Českého poháru v Praze na Strahově 14. prosince 2024. Součástí tohoto závodu bude také vyhlášení nejlepších para plavců roku.